top of page
  • Mehmet Güleç

10 Adımda Wordpress site hızlandırma

Güncelleme tarihi: 21 Nis 2021

Wordpress site hızlandırma milyonlarca wordpress site sahibinin çözüme kavuşturmak istediği bir konudur.

Bu yazımızda wordpress site hızlandırma ile ilgili sorun kaynaklarını ve sorunlarının çözümünü sizlerle paylaşacağım.

Öncelikle sorunun kaynağını söylemek gerekiyor.Yanlış wordpress tema seçimi,güncel olmayan wordpress temalar,lisanssız temalar,null temalar,optimize edilmeyen içerik (scriptler,resimler) en büyük sorunu teşkil etmektedir.


Güncel hız verilerine sahip olmayan web siteleri arama motorları tarafından fark edilmeden ömürlerini tamamlamaktadırlar.

Web site hızı kaliteli kullanıcı deneyimi,google ads reklam ve arama motoru optimizasyonu ( seo ) için en önemli kriterdir.

Adım Adım Wordpress site hızlandırma


Wordpress temanızı mümkünse değiştirin.


Mümkünse wordpress site temanızı daha hızlı ve hafif temalar ile değiştirin.Yazılımsal olarak güncel olmayan wordpress temaları eklentiler ile hızlandırmak mümkün olmayabilir..Wordpress web sitesi satın almadan önce mutlaka pagespeed hız testi ve gtmetrix aracılığı ile detaylı analiz yapılmalıdır.Aksi halde temamız kullanım ömrü boyunca düşük verimli bir site olarak hizmet edecektir.


Wordpress tema alırken ;tek tıkla demo kurulum ve lisanslı olmalarına dikkat edin.Lisanslı olmayan (,null,nulled,vb) temaları kullanmamanızı tavsiye ediyoruz.Bunun etik bir davranış olmadığını ayrıca söylemeye gerek yok sanırım.

Web site hosting seçiminizi değiştirin.

Web sitenizin yavaş olmasının bir nedeni de sunucunuzun verdiği hizmetten kaynaklanıyor olabilir. Sunucunuzu diğer örnek siteler ile karşılaştırarak bilgi sahibi olabilirsiniz.


Sunucunuzun (hosting firması) hızının düşük olduğunu düşünüyorsanız hosting firması ile konuşabilirsiniz veya yeni bir hosting firması ile anlaşabilirsiniz.

Web sitenizde bulunan tüm fotoğrafları optimize edin.

Web site hızını düşüren en önemli etkenlerden birisi optimize edilmeyen fotoğraflardır.Sağlıklı olarak kurulan bir wordpress web sitesi zamanla optimize edilmeyen fotoğraflar nedeni ile site kontrolden çıkabilmektedir.

Wordpress web sitenizin fotoğraf optimizasyonları için bizi çekinmeden arayabilirsiniz.

Gzip sıkıştırma eklentisi yükleyin.

Gzip eklentileri kullanmak web sitemizin mevcut dosyalarının küçültülmesine yarayan eklentilerdir.Web siteniz aynı işlevleri hiçbir özelliğini kaybetmeden daha hızlı olmasına yarayan gzip eklentilerini kolaylıkla kullanabilirsiniz.

Gzip eklentileri js,css,font dosyaları minimize eder.

Wordpress site hızlandırma eklentisi olarak gzip sıkıştırma eklentisi performans için kullanılması önerilir.

Kullanmadığınız eklentileri kaldırın.

Sitenize ekleyeceğiniz her eklenti site üzerinde bir yük olmaktadır.Ziyaretçi istatistik verileri toplamaya yarayan,aynı işlevi gören eklentiler,fotoğraf optimize için eklenen eklentiler web sitenizi yavaşlatabilir.

Cache eklentileri kullanın.


W3 Total Cache,WP Fastest Cache,Rocket cache eklentileri tüm temalar için kullanılması performansı artıracaktır.Bu eklentiler ücretli olabilmektedir.Bazı hosting firmaları sundukları paketlerde cache eklentilerini de ücretsiz vermektedir.

Bu eklentiler kurulurken veya kaldırırken web siteniz bakım moduna geçebilir( Briefly Unavailable for Scheduled Maintenance, Check Back in a Minute).Endişelenmeyin bu genellikle 5-10 dakika sürer.Ama bazı durumlarda bakım süresi kendiliğinden kalkmaz.Bu durumda cpanel den veya ftp aracılığı ile puplic html içerisinden .maintance dosyasını silmeniz web sitenizi aktif hale getirecektir.

Cache eklentileri Wordpress site hızlandırmanıza olumlu etki yapacaktır.

CDN hizmeti alın.

Cdn içerik dağıtım ağ sistemi olarak tanımlanmaktadır.Cdn web sitesi ziyaretçisi ile web sitenizin bulunduğu sunucu arasındaki mesafeyi kısaltmaktadır. Cdn hizmetine ihtiyacınızın olup olmadığını gtmetrix veya başka sitelerden test edebilirsiniz.Amp Sayfa oluşturun.

Accelerated Mobile Pages ( AMP) mobil aramalarda çok daha hızlı bir yükleme için kullanılan bir uygulamadır.

Amp sayfalar mobil cihazlar için geliştirmiş olmasına karşın masaüstü uygulamalarda da görüntülenebilmektedir.

Google amp sayfa gerekliliklerini yerine getirmeniz halinde wordpress eklentilerini ekleyerek amp sayfalarınızı oluşturabilirsiniz.

  • Amp sayfalar seo ( arama motoru optimizasyon) uyumludur.

  • Amp sayfalar hızları nedeni ile kaliteli kullanıcı deneyimi sunar.

  • Ads reklam verenler için amp sayfaları hızları nedeni ile tercih edilmektedir.

  • Amp düzenlemesini sadece sayfalarda olmasına dikkat ediniz.
Nitropack.io

Bu eklentiye ayrı bir parantez açmak sanırım doğru bir karar.

Nitropack.io ile web siteniz % 100 performansa sahip olabilir.Doğru kurulum neticesinde web siteniz google arama motorları tarafından hemen fark edilecekir.Üstelik bu uygulama tamamen ücretsizdir.

Fakat kurulum aşamasında yapılacak hatalar nedeni ile web sitenizin indexleri kaybolabilir.Kurulum entegrasyonuna dikkat edilmesi gerekir.79 görüntüleme0 yorum

Comments


bottom of page