top of page
  • TURAN KATI

Türkiye Yasal İşletme Maliyetleri adı altında % 5 kesinti nedir?

2020 Kasım ayı itibari ile Google ads Türkiye Yasal İşletme Maliyetleri adı altında % 5 kesinti uygulayacağını reklam verenlere bildirdi.


Google neden bu kesintiyi uyguluyor?

20 Mart 2020 tarihi resmi gazete ile yayınlanan dijital hizmet vergisi uygulama genel tebliği uyarınca google Türkiye Cumhuriyeti Devleti'ne vergi ödemekle mükellef olmuştur.Google % 7,5 oranındaki verginin % 5 lik bölümünü reklam verenlere yansıttığı anlaşılmaktadır.

Reklam Verenler Ne Kadar Vergi Ödemesi Gerekiyor?

Bu kesinti ile birlikte reklam verenler % 38 toplam ek maliyet ile karşı karşıya kalmışır.Google ads reklam maliyetlerine ek olarak 2020 itibari ile % 18 KDV ,% 15 Stopaj ve % 5 Kesinti dahil olmuştur.% 18 Kdv ve % 15 Stopaj gideri bir çok reklam veren tarafından vergilendirilmediği bilinmektedir.Reklam ajansı üzerinden reklam verilmesi halinde maliyetlere ilave % 18 Kdv eklenecektir.

Kendi hesabınızdan Google Ads Reklam vermeniz halinde toplam % 38 ek ödeme yapmış olursunuz.

Ne zaman % 5 Kesinti yapılıyor?

Türkiye Yasal İşletme Maliyetleri adı altında % 5 kesinti her ay sonunda toplam harcama üzerinden yapılıyor.Hesabınızda bakiye olmasa dahi kesinti gerçekleştiriliyor.Eksi bakiye de olan hesabınıza para yüklemeniz halinde hesabınızda ki parayı çekiyor.

Tüm google ads reklam verenler yasalarda belirtilen % 18 kdv,%15 stopaj ve %5 Türkiye Yasal İşletme Maliyetleri ödemekle mükelleftir.

Google reklam verebilmeniz için vergi levhası yani şirketinizin olması gerekir.Herhangi bir vergi levhası veya şirket sahibi olmayanlarda reklam verebilir ama kanunen vergiye tabi olduğunuzu unutmayın.Google ads reklamlar bir ticari faaliyet olduğundan vergiye tabidir ve vergi istisnası yoktur.

Türkiye Cumhuriyeti ve Amerika Devleti arasında çifte vergilendirmeyi engelleyen anlaşma uyarında google ads yıllarca ülkemizde vergi vermedi.Vergi hukuk düzeni belki ilerleyen zamanda bu vergi düzenlemesini yeniden ele alır.


Son yıllarda google ads reklam maliyetleri döviz kuru artışı ve ek maliyetler nedeni ile bir hayli yükselmiştir.Haliyle reklam verenler maliyetler karşısında reklamlarını sonlandırmak veya bütçelerini düşürme yoluna gitmektedirler.Bazı reklam verenler ise reklam hesaplarının yönetimini sertifikalı reklam uzmanlarına bırakmaktadırlar.Sertifikalı google ads uzmanı ile çalışan reklam verenler daha etkili reklamlar vermektedirler.

Sizde sertifikalı google ads uzmanları ile çalışın bütçeniz boşa gitmesin.Google Ads Uzmanlık sertifikamızı kontrol edebilirsiniz.

20 görüntüleme0 yorum

Commentaires


bottom of page