top of page
  • TURAN KATI

Google Analytics 4 mülkü Kullanımı

Güncelleme tarihi: 3 May 2021


GOOGLE ANALYTICS 4 ( GA4) VE GOOGLE EVRENSEL ANALYTICS

Google Universal Analytics (UA), izleme için web + uygulaması ve web mülkleri oluşturma seçeneği sunmaktaydı, ancak artık durum böyle değil. Google, eskiden web + uygulaması olarak bilinen uygulamayı artık Google Analytics 4'e (GA4) geçirdi. GA4 resmi olarak 14 Ekim 2020'de tanıtıldı, ancak aslında Temmuz 2019'dan beri beta modundaydı. Bugün yeni bir mülk oluşturursanız, GA4 yeni varsayılan olacaktır, yani yeni Google Analytics sitenize eklenecektir.


Neden değişikliğe gidildi?


GA4, ziyaretçilerinizi daha iyi anlamanızı sağlamak için makine öğrenimiyle daha da geliştirildi.


İkincisi, çeşitli cihazlarda müşterileri izlemek her zaman zor olduğu için satıcı açısından çok zordu. UA ile web sitelerini ve uygulamaları izleyebiliyordunuz, ancak bunu ayrı yapmanız gerekiyordu: Web sitenize masaüstü cihazda göz atan bir müşteri daha sonra mobil cihazına gidip uygulamanız üzerinden sipariş verdiyse, bunları birbirine bağlamak zordu .

GA4 kurulumuyla bir web sitesini, uygulamayı veya her ikisini aynı anda takip edebilirsiniz.Kısacası GA4 daha kapsamlı ve detaylı takip yapabiliyor.


Universal kod ile beraber GA4'ün kullanabilirsiniz.İki izleme aracı birbirinden farklı verileri analiz ederler.

Yeni kurulan analytics hesaplarda otomatik olarak GA4 mülkü kurulur.Yönetici sekmesinden hesap kurulumu yapmanız yeterlidir.
Halihazırda universal kod kullanıyorsanız hesabınıza GA4 mülkünü kurabilirsiniz.Mülk oluştur > Ga4 Kurulum Asistanı sekmesine tıklayarak kolayca kurabilirsiniz.


Yeni kurulan ga4 hesabınızada Universal Analytics mülkü ekleyebilirsiniz.Mülk oluştur > Gelişmiş seçenekleri göster > Universal Analytics Mülkü oluşturun düğmesini aktif edin.


Her i

29 görüntüleme0 yorum

Kommentare


bottom of page