İçerik Pazarlamasına Yönelik Nihai Kılavuz

İçerik pazarlaması bir moda sözcük değildir. Potansiyel müşterileri beslemek ve hedef kitlenizin sizi fark etmesini sağlamak için kanıtlanmış bir yöntemdir.Bir kişi işletmenizi fark ettiğinde, genellikle ilk etkileşimi içeriğinizle olur. Bu içerik bir blog yazısı, e-kitap, kontrol listesi, infografik, sosyal medya gönderisi, YouTube videosu veya bir podcast olabilir. Bu ilk etkileşim, bir kişinin işletmenizle veya markanızla etkileşim kurmaya devam edip etmediğini belirleyebilir.


Bu nedenle etkili bir içerik pazarlama stratejisine sahip olmak çok önemlidir. İyi bir plan, yabancıları sadık takipçilere dönüştürebilir.


İçerik pazarlaması nedir?

İçerik pazarlaması, bir şirketin hedef kitlesi için özgün ve anlamlı içerik oluşturmasına olanak tanıyan g stratejidir. İçerik, hedef kitlenizle bağlantı kurmanın ve kendinizi rakiplerinizden ayırmanın doğal bir yoludur.


İçerik pazarlamasının nihai amacı, hedef kitleniz için değer yaratmaktır.Böylece bilgi, ürünler veya hizmetler için güvenilir bir kaynak haline gelirsiniz.


Doğru yapıldığında, içerik pazarlaması hedef kitlenizi, marka bilinirliğinizi, dönüşümlerinizi ve satışlarınızı artırabilir.İçerik pazarlaması neden önemlidir?

Hedef kitleye ulaşmanın birçok yolu vardır, öyleyse neden içerik pazarlamayı düşünmelisiniz?


Gerçek şu ki, insanlar bir satış konuşmasıyla hemen etkilenmek istemiyorlar. Markanızı tanımak ve sizden hoşlanıp güvenmeyeceklerine karar vermek isterler. Hedef kitlenizden güven kazanmak, sadık bir müşteri tabanı oluşturmayı kolaylaştıracaktır.


İçerik pazarlaması, sadık bir topluluk oluşturmanıza, hedef kitlenizi eğitmenize ve güçlü ilişkiler geliştirmenize yardımcı olabilir.


Farklı İçerik Pazarlama Türleri

İçerik pazarlaması çeşitli biçimlerde olabilir. Bu sadece blog yazmak değil! Kitleniz için ne tür içerik oluşturabileceğinize bakalım.


Video


Video pazarlama en son içerik trendi ve hiçbir yere gitmiyor. TikTok ve Instagram Makaralarının yükselişi, videoların hedef kitlenize ulaşmak ve onlarla etkileşim kurmak için hala alakalı bir yol olduğunu doğruluyor.


Videolarda da yüksek etkileşim var! Pazarlamacıların% 89'u, videoların genel olarak iyi bir yatırım getirisi sağladığını söylüyor. Bunun nedeni, video pazarlamanın bir kitleyi metnin yapamayacağı bir şekilde meşgul etmesidir. Görseller, markanız ve kişiliği hakkında kalıcı bir izlenim bırakabilir ve bu da kitlenizin güvenini kazanır.Podcast'ler


Türkiye'nin % 55'i, erişim için büyük bir fırsat sunan bir podcast dinliyor! Bazı insanlar podcast'leri eğlence için, bazıları eğlenmek için ve bazıları öğrenmek için dinler; bu nedenle, markanızın tüm dünyada gerçekleşen bu konuşmalara katkıda bulunması için harika bir fırsattır.


Bir podcast, iş, seyahat, kişisel gelişim ve daha fazlasını içeren çok sayıda konuyu kapsayabilir. Markanıza veya hedef kitlenizin ihtiyaçlarına uygun bir konu seçin ve bölümler üretmeye başlayın.


Konuk uzmanları podcast'inize katılmaya, izleyicilerinizden hikayeleri paylaşmaya veya dinleyicilerinizin yaşadığı sorunları çözmeye davet edebilirsiniz. İzleyicilerinizle podcasting ile bağlantı kurmanın birçok yaratıcı yolu vardır.


Profesyonel İpucu: Podcast'ler, hedef kitlenizin daha da fazlasına ulaşmak için başka içeriğe dönüştürülebilir.


E-posta


E-posta ile pazarlama ölmedi. Aslında her zamankinden daha güçlü olabilir. Aslında, e-posta dönüşüm oranları sosyal medyadan ve doğrudan trafikten daha yüksektir.


Bir e-posta listesine sahip olmanın bir avantajı, abonelerinize her zaman erişebilmenizdir. (Kesintilerin ve algoritmanın aleyhinize çalışabileceği sosyal medyanın aksine.) E-posta doğrudan bir iletişim hattıdır, bu nedenle e-postaya öncelik verin ve abone listenizi oluşturun!


E-posta abonelerinizi bölümlere ayırarak kişiselleştirilmiş e-postalar da gönderebilirsiniz. Birden fazla müşteri kişiniz varsa bu şiddetle tavsiye edilir ve abonenizin sizden istediği belirli içeriği göndermenize izin verir.Bloglama


Bloglama, uzmanlığınızın ve yaratıcılığınızın öne çıkmasına izin verebileceğiniz yerdir. Hedef kitleniz için önemli olan konuları paylaşın ve bir yorum bölümü ile bir sohbete açın.


Bir blog, web sitenize gelen trafiği artırabilir ve marka bilinirliği oluşturabilir. Blog yapan işletmeler, almayan şirketlere göre iki kat daha fazla e-posta trafiği alabilir. E-posta pazarlamasını stratejik olarak kullanma hakkında konuşun!


Blog trafiğinizi stratejik olarak artırmanın diğer yolları, ilgili gönderilere dahili ve harici bağlantılar eklemektir. Diğer web sitelerinde misafir blogları, hedef kitlenize erişiminizi artırmanıza da yardımcı olabilir.


Peki tüm bu trafikle ne yaparsınız? İyi haber şu ki, blogunuzdan para kazanabilirsiniz! Birçok blog yazarı, reklamlar, bağlı kuruluş bağlantıları ve sponsorlu içerikle para kazanır.


Sosyal Medya


Aralarından seçim yapabileceğiniz birçok sosyal medya platformu vardır - Twitter, Facebook, LinkedIn, Pinterest ve Instagram seçeneklerden sadece birkaçıdır (ancak erişimi artırmaya ve marka güvenini artırmaya yardımcı olacak en az birkaç etkinliğe sahip olmanızı öneririz).


Bu platformlar, farklı türde içerikler oluşturmanıza ve izleyicilerinizle paylaşmanıza olanak tanır. Gönderiler, fotoğraflar, canlı videolar ve daha fazlasından her şey mevcuttur. Sahne arkası içeriği, canlı soru ve cevaplar, anketler ve çok daha fazlası gibi şeyleri paylaşarak kitlenizin sizi daha iyi tanıması için mükemmel bir yoldur!Kullanıcı Tarafından Oluşturulan İçerik


Herhangi bir içerik pazarlamacısı size sürekli olarak yeni içerik üretmenin yorucu olabileceğini söyleyebilir. Öyleyse neden izleyicileriniz bunu sizin için yapmasın?


Kullanıcı tarafından oluşturulan içerik sizin tarafınızdan değil hayranlarınız tarafından oluşturulur, ancak paylaşabilir ve tanıtabilirsiniz! Bu aynı zamanda özgünlüğü teşvik etmek, güven oluşturmak, hedef kitlenize onlara değer verdiğinizi göstermek ve katılımı artırmak için de işe yarar. Ayrıca, insanlar başkalarının gerçek tanıklıklarına güvenir.Web seminerleri 🖥


Web seminerleri, esasen belirli bir konuyla ilgili eğitici sunumlardır. Genellikle slaytlar veya görseller içerirler ve belirli bir konuda birden fazla kişinin konuşmasını içerebilirler.


Hedef kitlenizle biraz daha kişisel olmanın, ismine bir yüz koymanın ve güvenilirlik sağlamanın harika bir yoludur. Bir web semineri düzenlemek, izleyicilerinize daha az resmi bir yön göstermek, biraz mizah ortaya çıkarmak ve onları daha iyi tanımak için harika bir fırsattır.


Web seminerleri büyük prodüksiyonlar gibi görünebilir, ancak küçük işletmeler bile web seminerleri oluşturabilir, bu yüzden denemekte fayda var.İçerik Pazarlama Stratejisi Oluşturma


Artık içerik türlerini tartıştığımıza göre, bir içerik pazarlama stratejisinin nasıl oluşturulacağına geçelim. Evet, bir plana ihtiyacınız var! Herhangi bir amaç olmadan yeni içerik sunmak, kitlenizde yankı uyandırmayabilir ve kesinlikle işinizi büyütmenize yardımcı olmaz.


Hedef seçin


İlk adım, bir hedef oluşturmaktır. Bu içeriği NEDEN yapmak istediğiniz konusunda net olmalısınız. Bazı yaygın içerik pazarlama hedefleri şunları içerir:


Etkileşimi artırın

Web sitesi trafiğini artırın

Marka bilinirliğini artırın

Dönüşümleri artırın

Etkileyiciler veya markalarla ilişkiler kurun


Hedef kitlenizi tanımlayın


Hedefinizi öğrendikten sonra, hedef kitlenizi tanımlayabilir veya yeniden değerlendirebilirsiniz. Kişiliğiniz, ne tür içerik oluşturmanız gerektiğini belirlemenize yardımcı olacaktır. Bu kişiye nasıl ulaşabilir, sorunlarını ve arzularını nasıl ele alabilirsiniz?


İşletmenize bağlı olarak, birden fazla kişiniz olabilir. Ayrıca hepsine ulaşmak için farklı içerikler oluşturmanız gerekebilir, ancak çabaya değer. Onları görmezden gelerek geride değerli bir izleyici bırakmak istemezsiniz.


Profesyonel İpucu: Nereden başlayacağınızdan emin değilseniz, hedef kitle kişiliğinizi tanımlama kılavuzumuza göz atın.


Bir içerik takvimi oluşturun 🗓


Bu noktada, kitleniz için değerli olan içerik için beyin fırtınası yapmaya hazırsınız.


Ancak önce içeriğinizi takip etmek için bir alan oluşturmanız gerekir! Günü kurtarmak için içerik takvimlerinin devreye girdiği yer burasıdır.


İçerik takvimleri, içeriğinizi düzenli tutar ve neyin yayınlanacağı konusunda net olmanızı sağlar. Bu, içerik dağıtımınızla tutarlı kalmanın nihai yöntemidir.İçerik oluştur ✍


Eğlence burada başlıyor! Artık içerik oluşturabilir ve izleyicilerinize dağıtabilirsiniz. İçeriğinizi önceden planlamak ve kendinize biraz zaman kazandırmak için Later veya Hootsuite gibi sosyal medya araçlarını kullanabilirsiniz. Her iki aracın da ücretsiz ve ücretli planları vardır.Sonuçlarınızı analiz edin 📈


İçerik pazarlama çabalarınızdan elde ettiğiniz sonuçları takip edin. Her hafta, ayda veya üç ayda bir ölçümleri analiz edebilir ve hedeflerinize ulaşıp ulaşmadığınızı belirleyebilirsiniz.


Hedeflerinize ulaştığınızı varsayalım, harika! Kitlenizin ilgisini çekmek için yaptığınız şeyi yapmaya devam edin.


Hedefi kaçırdığınızı fark ederseniz, çabalarınızı yeniden değerlendirmek ve içerik pazarlamanızla ilgili yaşadığınız sorunları belirlemek için zaman ayırın.Bonus İçerik Pazarlama Taktiği: Katılım


İçerik pazarlamasında güzel fotoğraflar ve şık videolar yayınlamaktan daha fazlası var. İçerik pazarlamasının temel noktalarından biri, hedef kitlenizle etkileşim kurmanız için fırsatlar yaratmaktır.


Bu yüzden onlarla gerçekten etkileşim kurmayı unutmayın! Blogunuzdaki ve sosyal medya beslemenizdeki yorumlarına yanıt verin. Hedef kitlenizi size Twitter üzerinden mesaj göndermeye teşvik edin. Sosyal medyada bir şikayet yazdıklarını fark ederseniz, birisinin takibini yapın.


İçerik, hedef kitlenize çevrimiçi konuşacak bir şeyler verecektir. Bu yorumlarla ilgilenmek, ilişkiler kurmanıza yardımcı olacaktır. İlişkiler daha iyi dönüşüm oranları yaratacaktır.Şimdi ne var?

İçerik pazarlaması, hedef kitlenizle bağlantılar oluşturur ve onlarla ilişkiler kurar. Her işletmenin başarılı olmak için izleyicileriyle güçlü ilişkilere ihtiyacı vardır. İçerik pazarlaması, güvenilirliğinizi artırmanıza, güven oluşturmanıza ve potansiyel müşterileri beslemenize yardımcı olacaktır.


8 görüntüleme0 yorum