top of page
  • TURAN KATI

Performans Max Kampanyaları İle Satışlarınızı Katlayın.

Güncelleme tarihi: 18 Ara 2022

Google ads 2022 yılı itibari ile tam otomatik kampanya olarak performans maks. ( performance max) kullanıma sundu. Bir çok reklam verenin korkulu rüyası olan otomatik reklamların yeni çıkan performans maks kampanyalarında işe yarayıp yaramadığı ile ilgili endişeleri olduğu kuşkusuz.

Perakende sektöründe( e-ticaret) maliyet/dönüşüm oranlarında diğer kampanyalara nazaran çok daha başarılı sonuçlar vermiştir. Performans maks kampanyaların başarılı olabilmesi için reklam öğelerinin, kitle sinyallerinin ve ürün veri feedlerinin gerekli yeterliliklere sahip olması verimliliği etkileyen en önemli faktördür. Öyleyse performans maks kampanyalarından maksimum verim almak için ne yapmalıyız?


Not:Performans maks kampanyalarından maksimum verim almaya geçmeden önce tüm kampanyaların sadece performans maks olarak kurgulanması doğru bir strateji olmayacaktır.


Performans Max Kampanyalarının Gücü Nereden Geliyor?

Performans maks kampanyalarının gücü dijital pazarlamada tüm mecraları etkili şekilde kullanarak satışları artırmasından geliyor. Doğru ürünleri, doğru kişilere doğru zamanda göstererek reklam performansını maksimum seviyeye çıkarıyor.

Kampanyanın performansını etkileyen ana emenler ;

  1. Merchant Center Ürün Veri Feed entegrasyonu

  2. Kitle Sinyali Optimizasyonu

  3. Teklif Stratejisi Seçimi

  4. Reklam Öğelerinin Gücü

  5. Hesap Ayarları

1.Merchant Center Ürün Veri Feed entegrasyonu

E-Ticaret sitesi için kampanya kurulumu yapılacaksa sitenizde var olan ürünlerin merchant center hesabında yüklü olması pek çok yönden faydalı olacaktır. Merchant Center hesabınızda yüklenen ürünlerinizin google ads hesabınızda kullanılabilmesi için hesapların birbiri ile bağlantısı gerekmektedir.

Merchant center hesap kurulumu ürün veri feedlerinin sağlıklı kurulması reklam performansını son derece olumlu etkileyecektir. Zira ürün bilgi eksiklikleri ( fiyat, kg, kargo bedeli, kargo süresi vb.) nedeni ile ürünlerini reklamlarda görülmez veya çok daha kötü senaryo olarak merchant center hesabınız askıya bile alınabilir.


2.Kitle Sinyali Optimizasyonu

Performans maks kampanyaları akıllı kampanyalar olduğu için rehber olması amacı ile reklamlarımızın kimlere gösterileceği ile ilgili kitle sinyalleri eklemeliyiz. Ayrıca reklamlar çalıştıkları sürece analiz sekmesinde dönüş getiren kitle segmentlerini ve anahtar kelimeleri belirleyerek kitle sinyallerine eklemeliyiz. Böylece reklam performansı gün geçtikçe çok daha fazla dönüş elde edecektir.

Burada en önemli soru hangi segmentleri eklemeliyiz?

Satılan ürünlere göre kitle segmentleri belirlemeliyiz. Kitle segmentlerinde strateji olarak aynı anda hem pazardaki kitle, yakın ilgi alanı ve demografi seçilmemelidir.


3.Teklif Strateji Seçimi


Kampanyamız akıllı bir kampanya olduğu için kampanya stratejisi olarak hedef roas kullanmak yerinde olacaktır. Bu sayede reklamlardan elde edilecek maksimum verimi bir nebze olsun ayarlayabiliriz. Hedef roas teklif stratejisini kullanabilmeniz için dönüşümlerin tam kurulu olması gereklidir. Yani reklamlardan elde edilen gelirlerin google ads hesabına dönüşüm değeri yansıması gereklidir. Performans maks kampanyalarda portföy teklif stratejileri kullanılamaz. Maksium tıklama maliyetlerini kontrol edebilmek mümkün değildir. Yani üst ve altı sınır tıklamalar için belirsizdir. Tıklama maliyetlerini belirleyen en önemli etmen hedef roas değeridir. Hedef roas değeri ne kadar düşük olursa tıklama maliyetleri o derece yüksek gelebilir. Hedef roas değer kısmını boş bırakmanız bu yüzden risk içerebilir. Zaman zaman google tarafından atanan uzmanlar dönüşüm sayısı az veya hiç olmadığında roas değerini " 0 " sıfırlamayı önerir. Bu son derece mantıklı bir düşünce çünkü ama reklamlarınızı sık sık kontrol etmeniz gerekebilir. Yoksa bir tıklama için acı sürprizler ile karşılaşabilirsiniz.


4.Reklam Öğelerinin Gücü

Başlıca reklam öğeleri resimler, reklam başlıkları, reklam açıklamaları ve ürün veri feedleri olarak sayılır. Kampanya kurulumunda ana strateji olarak ürünlerinizin kampanya dağılım stratejisini kurguladıktan sonra reklam öğelerini belirleyebilirsiniz.

Örnek olarak kadın ayakkabı ve kadın giysiler için iki farklı kampanya kurgulayabilirsiniz. Kurgulamış olduğunuz kampanyaya ( kadın giysileri) ürünlerinizden resimler, kadın giysileri ile ilgili reklam görselleri, reklam başlıkları reklam açıklamaları belirlemelisiniz. Bu sayede kampanya etkileşim oranı daha yüksek olacaktır.


5.Hesap Ayarları

Hesap ayarlarınızın bulunduğunuz sektöre göre doğru bir şekilde yapmanız kampanya performanslarınızı etkileyecektir. Reklamlarınızın daha alakalı kitlelerce görülmesini sağlayabilir.
Kampanya kurulumu sürecini başarı ile yapmış olduktan sonra kampanyalarımızı optimizasyon süreci başlar. Kampanyalar başarısını ölçülendirmek raporlamak ve gerekli iyileştirmeleri yapmak gereklidir. Bu süreç elbette zaman alıcıdır. Google reklam uzmanı olarak kurmuş olduğum onlarca kampanya deneyiminden sonra sizlere de deneyimlerimi aktarmak isterim. Her türlü soru ve düşünceniz için bana buradan ulaşabilirsiniz.

27 görüntüleme0 yorum

Comments


bottom of page