top of page
 • TURAN KATI

Youtube Reklamları Rehberi 2022

Güncelleme tarihi: 8 Eyl 2022


Son dönemlerin parlayan yıldızı youtube reklamları oldukça etkili şekilde yoluna devam ediyor.Kullanıcı kitlesi bağımlılığı ve güçlü etkileşimi sayesinde reklam verenler için vazgeçilemez bir platform olduğunu veriler gösteriyor.

Türkiye'de henüz tam gücü keşfedilememiş bir reklam platformu olduğu görülüyor.


Hootsuite tarafından bu yılın başlarında sunulan ve sizi şaşırtabilecek bazı çığır açan YouTube istatistiklerini aşağıda bulabilirsiniz.


Youtube Reklamlarının Gücü Hangi Verilere Dayanıyor?

 • YouTube'un aylık 2 milyardan fazla oturum açan kullanıcısı var.

 • Dünyadaki yetişkinlerin %65'i YouTube kullanıyor.

 • YouTube, dünyanın en çok ziyaret edilen ikinci web sitesidir.

 • İnsanlar her gün YouTube'da bir milyar saatten fazla video izliyor.

 • YouTube izlenme süresinin %60'i mobil cihazlarda gerçekleşiyor

 • B2B karar alıcılarının %51'i satın alma işlemlerini araştırmak için YouTube'u kullanıyor

 • İzleyicilerin %70'i bir markayı YouTube'da gördükten sonra satın alıyor.

 • Yalnızca ABD'de YouTube, 2022'de 6,80 milyar dolarlık reklam geliri elde edeceği tahmin ediliyor.Youtube Reklam Çeşitleri Nelerdir?

 • Atlanabilir yayın içi reklamlar diğer videolar oynatılmadan önce, oynatılırken veya oynatıldıktan sonra gösterilir. Reklam 5 saniye gösterildikten sonra izleyiciler reklamı atlayabilir.

 • Atlanamayan yayın içi reklamlar müşterilere mesajınızın tamamını 15 saniye veya daha kısa sürede ulaştırmak için tasarlanmıştır.

 • Bumper reklamlar, kısa ve akılda kalıcı bir mesaj kullanarak daha fazla müşteriye ulaşmanızı sağlamak ve markanızın bilinirliğini artırmak için tasarlanmış kısa video reklam biçimleridir. Bumper reklamların uzunluğu sadece 6 saniye veya daha kısadır ve izleyiciler bunları atlayamaz.

 • Feed içi video reklamlar yalnızca YouTube'da gösterilir ve kullanıcılar içerik keşfederken onlara ulaşır. Reklamların görünüşü, içerik yayıncılarının desteklediği reklam boyutlarına ve biçimlerine göre değişir. İzleyici, reklamınızın küçük resmini tıkladığında video, reklamın YouTube izleme veya kanal sayfasında oynatılır.

 • Yayın dışı reklamlar Google video iş ortaklarına ait web sitelerinde ve uygulamalarda yayınlanır. Bu reklamlar yalnızca cep telefonları ile tabletlerde görüntülenir ve kullanıcıların videonuzu oynatmak için dokunmasını kolaylaştıracak şekilde tasarlanmıştır. Yayın dışı reklamlar, erişiminizi YouTube'un ötesine taşıyarak marka bilinirliğini artırmaya yardımcı olabilir.


Atlanabilir yayın içi reklamlar
Bu reklam biçimini ne zaman kullanmalıyım?

YouTube'daki ve Google video iş ortaklarında çalışan web siteleri ve uygulamalardaki diğer videolardan önce, sırasında veya sonrasında tanıtmak istediğiniz video içeriğiniz olduğunda atlanabilir yayın içi reklamları kullanın.

Reklam biçimi nasıl çalışır?

Atlanabilir yayın içi reklamlar, diğer videoların öncesinde, sırasında veya sonrasında oynatılır. 5 saniye sonra, izleyicinin reklamı atlama seçeneği vardır.

Reklam biçimi nerede görünür?

Atlanabilir yayın içi reklamlar, YouTube izleme sayfalarında ve Google video iş ortaklarında çalışan web siteleri ve uygulamalarda görünür.

Nasıl ücretlendirileceğim?

GBM ( gösterim başına maliyet) teklifiyle, bir izleyici videonuzun 30 saniyesini (veya 30 saniyeden kısaysa videonun tamamını) izlediğinde veya videonuzla etkileşime girdiğinde (hangisi önce gerçekleşirse) ödeme yaparsınız.

Hedef BGBM, Hedef EBM ve Dönüşümleri en üst düzeye çıkarma teklifleriyle gösterimlere göre ödeme yaparsınız.

Not :

Bu reklam biçimini, Google Ads'de "Hedef kılavuzu olmadan kampanya oluştur"u seçtiğinizde de kullanabilirsiniz.


Atlanamayan yayın içi reklamlarBu reklam biçimini ne zaman kullanmalıyım?

YouTube'daki ve Google video iş ortaklarında çalışan web siteleri ve uygulamalardaki diğer videoların öncesinde, sırasında veya sonrasında tanıtımını yapmak istediğiniz video içeriğiniz olduğunda ve görüntüleyenlerin mesajın tamamını atlamadan görmelerini istiyorsanız, atlanamayan yayın içi reklamları kullanın.

Reklam biçimi nasıl çalışır?

Atlanamayan yayın içi reklamlar maksimum 15 saniyedir (veya daha kısadır) ve diğer videolardan önce, sırasında veya sonrasında oynatılır. İzleyicilerin reklamı atlama seçeneği yoktur.

Not : Uygunluğa bağlı olarak bazı atlanamayan yayın içi reklamlar YouTube TV'de de görünebilir.


Reklam biçimi nerede görünür?

Atlanamayan yayın içi reklamlar, YouTube videolarında ve Google video iş ortaklarında çalışan web siteleri ve uygulamalarda görünür.

Nasıl ücretlendirileceğim?

Atlanamayan yayın içi reklamlar, Hedef BGBM teklifini kullanır, böylece gösterimlere göre ödeme yaparsınız.

Not : Bu reklam biçimini, Google Ads'de "Hedef kılavuzu olmadan kampanya oluştur"u seçtiğinizde de kullanabilirsiniz.


Bumper reklamlarBumper reklamlar 6 saniyedir (veya daha kısadır) ve başka bir videodan önce, video sırasında veya sonrasında oynatılır. İzleyicilerin reklamı atlama seçeneği yoktur.


Reklam biçimi nerede görünür?

Bumper reklamlar, YouTube videolarında ve Google video ortaklarında çalışan web siteleri ve uygulamalarda görünür.

Nasıl ücretlendirileceğim?

Bumper reklamlar, Hedef BGBM teklifini kullanır, böylece gösterimlere göre ödeme yaparsınız.

Bu reklam biçimini kullanmak için hangi kampanya hedeflerini seçmem gerekiyor?

Marka bilinirliği ve erişim

Not : Bu reklam biçimini, Google Ads'de "Hedef kılavuzu olmadan kampanya oluştur"u seçtiğinizde de kullanabilirsiniz.


Feed içi video reklamlarBu reklam biçimini ne zaman kullanmalıyım?

İlgili YouTube videolarının yanında, bir YouTube arama sonucunun parçası olarak veya YouTube mobil ana sayfasında video içeriğini keşif yerlerinde tanıtmak için feed içi video reklamları kullanın.

Reklam biçimi nasıl çalışır?

Feed içi video reklamlar, videonuzun küçük resimlerinden ve bazı metinlerden oluşur. Reklamın tam boyutu ve görünümü, göründüğü yere bağlı olarak değişebilse de, feed içi video reklamlar, insanları her zaman videoyu izlemek için tıklamaya davet eder. Ardından video, YouTube izleme sayfasında veya kanal ana sayfasında oynatılır.

Reklam biçimi nerede görünür?

Feed içi video reklamlar görünür:

YouTube arama sonuçlarında

İlgili YouTube videolarının yanında

YouTube mobil ana sayfasında

Nasıl ücretlendirileceğim?

Yalnızca izleyiciler küçük resmi tıklayarak reklamınızı izlemeyi seçtiğinde ücretlendirilirsiniz.

Bu reklam biçimini kullanmak için hangi kampanya hedeflerini seçmem gerekiyor?

Ürün ve marka değerlendirmesi

Not : Bu reklam biçimini, Google Ads'de "Hedef kılavuzu olmadan kampanya oluştur"u seçtiğinizde de kullanabilirsiniz.


Yayın dışı reklamlar


Bu reklam biçimini ne zaman kullanmalıyım?

Mobil cihazlarda video reklamlarınızın erişimini genişletmek ve daha fazla müşteriye ulaşmanıza yardımcı olmak istediğinizde yayın dışı reklamları kullanın.

Reklam biçimi nasıl çalışır?

Yayın dışı reklamlar ses kapalıyken oynamaya başlar. İzleyiciler, videonun sesini açmak için reklama dokunabilir. Yayın dışı reklamlar, video erişiminizi verimli bir maliyetle artırmak için tasarlanmıştır.

Reklam biçimi nerede görünür?

Yayın dışı reklamlar, yalnızca mobil cihazlara yönelik reklamlardır ve yalnızca Google video ortaklarında çalışan web sitelerinde ve uygulamalarda görünür. Yayın dışı reklamlar YouTube'da mevcut değildir.

Yayın dışı reklamlar, çeşitli farklı mobil yerleşimlerde yayınlanabilir. Mobil web yerleşimleri için, yayın dışı reklamlar banner'larda görünür. Mobil uygulamalarda, yayın dışı reklamlar banner'larda, geçiş reklamlarında, feed içi, yerel ve hem dikey hem de tam ekran modlarında görünür.

Nasıl ücretlendirileceğim?

Yayın dışı reklamlar için görüntülenebilir bin gösterim başına maliyete (gBGBM) göre ücretlendirilirsiniz, bu nedenle yalnızca biri videonuzu iki saniye veya daha uzun süre oynattığında ücretlendirilirsiniz.

Bu reklam biçimini kullanmak için hangi kampanya hedeflerini seçmem gerekiyor?

Marka bilinirliği ve erişim

Not : Bu reklam biçimini, Google Ads'de "Hedef kılavuzu olmadan kampanya oluştur"u seçtiğinizde de kullanabilirsiniz.


Masterhead Reklamları


Bu reklam biçimini ne zaman kullanmalıyım?

Yeni bir ürün veya hizmet için bilinirliği artırmak veya kısa bir süre içinde (örneğin bir satış etkinliği) büyük bir kitleye ulaşmak istediğinizde bu biçimi kullanın.

Masthead reklamlar, yalnızca bir Google satış temsilcisi aracılığıyla rezervasyon esasına göre kullanılabilir .

Reklam biçimi nasıl çalışır?

masaüstü

Bir Masthead reklamında öne çıkan bir video, YouTube Ana Sayfa akışının üst kısmında 30 saniyeye kadar sessiz olarak otomatik olarak oynatılır. Masthead reklamı, geniş ekran veya 16:9 en boy oranı biçiminde görünebilir ve sağda, kanalınızdaki öğeleri otomatik olarak kullanan bir bilgi paneli bulunur. Bu panele isteğe bağlı olarak en fazla 2 tamamlayıcı video ekleyebilirsiniz. İnsanlar videodan ses duymak isterlerse sessiz simgesini tıklayabilirler.

Otomatik oynatmadan sonra, ana video varsayılan olarak video küçük resmine döner. Kullanıcılar videoyu veya küçük resmi tıkladığında, videonun YouTube izleme sayfasına yönlendirilirler.

mobil

Bir Masthead reklamında öne çıkan bir video, YouTube uygulamasının veya m.youtube.com Ana Sayfa akışının üst kısmında, videonun tamamı boyunca sesi olmadan otomatik olarak oynatılır.

Mobil video Masthead reklamında bir video küçük resmi, özelleştirilebilir başlık, açıklama metinlerinin yanı sıra harici bir harekete geçirici mesaj (CTA) bulunur. Mobil video Masthead reklamı, reklamverenin kanalından kanal adını ve simgesini de otomatik olarak alır. Bir kullanıcı mobil video Masthead reklamını tıkladığında, öne çıkan videonun YouTube izleme sayfasına çıkar.

televizyon ekranları

Bir Masthead reklamında öne çıkan bir video, TV'ler için YouTube uygulamasının üst kısmında videonun tamamı boyunca ses olmadan otomatik olarak oynatılır (desteklendiğinde). Masthead reklamı, geniş ekran veya 16:9 en boy oranı biçiminde görünebilir. İnsanlar Masthead reklamıyla etkileşim kurmak için TV uzaktan kumandasını kullanabilir. Otomatik oynatmadan sonra, ana video varsayılan olarak video küçük resmine döner. Kullanıcılar videoyu veya küçük resmi tıkladıklarında, videonun tam ekran izlenmesi için izleme sayfasına yönlendirilirler.

TV ekranlarında Masthead reklamına CTA ekleyemezsiniz.

Nasıl ücretlendirileceğim?

Masthead reklamları yalnızca rezervasyon esasına göre sunulduğundan, bin gösterim başına maliyet (BGBM) esasına göre ücretlendirilirsiniz. Bir oran tahmini ve kampanya gösterim hedefleri almak için Google reklamcılık ekibiyle birlikte çalışabilirsiniz.


Youtube Reklamları Hedef Kitle Seçimi

Youtube reklamlarında reklam çeşitleri kadar bir diğer önemli husus reklamlarınızın kimlere gösterileceğidir.

Youtube reklamları için planladığınız bütçenin boşa gitmemesi için hedef kitle oluşturarak reklamlarınız belirli kitlelere göstermeniz daha verimli bir strateji olacaktır.


Youtube Reklamlarında Yerleşim Belirleme

Youtube feed içi video ve bazı video çeşitlerinde reklamlarınızın nerelerde gösterileceğini kanallar vasıtası ile daha etkili olarak optimize edebilirsiniz.Bu yöntem youtube abonelik kazanmak isteyen youtube kanalları için bir hayli etkili olacaktır.39 görüntüleme0 yorum

留言


bottom of page