top of page
 • TURAN KATI

Google Merchant Center Askıya alınmasının bilinen nedenleri ve çözümleri

Güncelleme tarihi: 18 Mar 2022

Merchant center hesabınız askıya alındı diye bir mail mi aldınız yada hesabınızda Hesap şu politikanın ihlali nedeniyle askıya alındı: Yanlış beyan vb. Bu hiç bir işletme sahibinin istemeyeceği bir durum.Ama maalesef birçok işletme sahibi bu durumla karşılaşmaktadır.
Merchant center platformu üçüncü taraf bir platform olması nedeni ile kendi kurallarını barındırır.İşletme sahipleri (ücretli veya ücretsiz) ürünlerini alışveriş sekmesinde yer almasını istiyorsa merchant center kurallarına uymak zorundadır.Yoksa hesabınız bugün değilse yarın askıya alınabilir.Askıya alma işlemi veya askıdan kurtarma işlemi google yapay zekası ( algoritma) tarafından yapılmaktadır.

Merchant centera ürün yüklemeden önce mutlaka Merchant center politika kurallarını okuyarak işe başlamalısınız.


Merchant center hesabınızın askıya alınmasının başlıca nedenlerini inceleyelim.


Yanlış Beyan ( Hesap şu politikanın ihlali nedeniyle askıya alındı: Yanlış beyan )


Google ziyaretçilerinin iyi bir deneyim yaşatmayı hedefler.Kötü niyetli veya eksik bilgiler içeren web sitelerine izin vermez.Bu nedenle merchant kurallarına vakıf olmalısınız.Merchant center hesabının askıya alınmasına neden olan başlıca sorunları sizlere sıralıyorum.


 • Teslimat Koşulları (Kargo)

Kargo gönderim ücretleri,korgo gönderim süreleri açık ve net olarak belirtmelisiniz.Merchant hesabınızda ücretsiz gönderim,belirli bir fiyat üstü ücretsiz gibi ibareler net olmalıdır.Gönderim süreleri 2-4 gün veya 7-14 gün gibi belirtilmelidir.Merchant hesabınıza işlediğiniz bu bilgiler aynı zamanda web sitenizde de bulundurmalısınız.Footer bölümünde yer alacak teslimat koşulları sayfasında bu bilgiler olmalıdır.

 • İletişim bilgileri

Web sitenizin footer bölümü veya iletişim sayfasında bulundurulması gereken bilgiler;gerçek bir fiziksel adres,müşteri hizmetlerleri telefon,iletişim formu,email (firma uzantılı), mesai saatleri.

 • Satış Sözleşmesi (mesafeli satış sözleşmesi)

Firma ve müşteri arasında sözleşme niteliğinde olan sözlşmenizi footer bölümünde bulundur-malısınız.Ayrıca satın alma aşamasında bu sözleşmeyi onaylatmanız gereklidir.

 • İptal,iade,garanti Koşulları

Tüketicileri korumak amaçlı olarak iptal ve iade şartlarınızı web sitenizin footer bölümünde bulundurmalısınız.Süre ve ücretler konusunda net bilgiler vermelisiniz.

 • Gizlilik Sözleşmesi

Web sitenizi ziyaret eden ve üye olan kişilerin bilgilerinin kötüye kullanılmasını engellemek amacı ile oluşturmanız gereken bir sayfadır.Bu sayfada footer alanında mutlaka bulundurulması gereklidir.

 • Şartlar ve Koşullar

Örneklerin olduğu sayfaları inceleyerek sizlerde kendi web sitenizde bu sayfayı bulundurmanı gereklidir.Bu sayfada footer bölümde bulundurmalısınız.


Footer Alanı Örnek Bir Çalışma

Yasaklı Ürün ve Sektörler


Google bazı yasaklı ürün ve sektörlere reklam izni vermemektedir.Bu kanunen de zorlayıcı bir etkendir.Aşağıda belirtilen sektörler en bilinen yasaklı sektörlerdir.

 1. Alkol ve Alkolü andıran ürünler( içecek kitleri,etil alkol)

 2. Ateşli silahlar

 3. Yetişkin Hizmetleri ( +18)

 4. Çıplaklık içeren görseller.

 5. Kumar ( bets,vb)

 6. Besin takviye ürünleri

 7. Receteli veya recetesiz ilaçlar


Google Askıya Alma İşlemleri Hakkında Sık Sorulan Sorular


Rakiplerim de aynı tarz reklamlar veriyor neden benim hesabım askıya alınıyor ? Farklı bir teknik mi var?

Aynı verilere sahip farklı işletmelerin reklamlarına onay çıkabilirken diğerine onay çıkmayabilir. Google maalesef tutarsızlıklar barındırmaktadır.Uzman destekleri ile yapılan toplantılarda ise konu algoritma çözümüne aktarılıyor.Algoritmayı aşmak bazen imkansız olabiliyor.


Google algoritması müthiş başarılı işler yapıyor ama pek çok konuda başarılı olmadığı kesin.


Google ve binlerce reklamverenle yıllarca çalışmaya dayalı tavsiyem, enerjinizi kontrol edebileceğiniz şeylere odaklamanız gerekir.Web sitenizi ve hesaplarınızı olabildiğince mükemmel hale getirmek elinizden gelendir.


Merchant Center hesabın askıya alınması organik sıralamalarıma zarar verir mi?

Hayır, Google, web sitenizin Organik sıralamasını Google Ads hesabınıza dayandırmaz, bu nedenle Google Ads veya Google Merchant Center hesabınızın askıya alınması Organik sıralamanızı etkilemez.


Bununla birlikte, Google Ads algoritmaları web sitenizde bir sorun olduğunu düşünürse (ör. belirsiz bilgiler, güvenilmez site vb.), Google Organik algoritmalarının benzer endişeleri tespit etmesi oldukça olasıdır.


Google stoksuz satışlara izin veriyor mu?

COVID-19 düzenlemeleri müşterilerin alışverişlerini yapmak için internete akın etmesine neden olduğunda, ortaya çıkan yeni e-ticaret işletmelerinin sayısında paralel bir patlama oldu ve bu markaların çoğu, müşterilerine ürün teslim etmek için stoksuz satış yapmaya güveniyordu.


Yeni stoksuz satış sitelerindeki ( dropshipping) artışın yanı sıra Google'ın askıya almalarında da bir artış meydana geldi ve forum dünyası hızla Google'ın stoksuz satış yapanlara karşı "bunu çözdüğü" yönünde spekülasyonlar yapmaya başladı.


Bunun doğru olduğuna inanmıyorum çünkü (dropshipping = askıya alma) bu yepyeni stoksuz satış sitelerinin çoğunun iade politikaları, "hakkımızda" sayfaları, iletişim bilgileri gibi konularda Google'ın politikalarına uymakta zorlandığı görülüyor.Google Ads ve Google Merchant Center arasındaki fark nedir?

Google Ads hesabı, Google'da reklam kampanyaları oluşturduğunuz ve yönettiğiniz yerdir. Reklamlarınızı açıp kapatabileceğiniz ve reklamlarınızın aldığı tıklamalar için ödeme yapmak üzere ödeme bilgilerinizi girdiğiniz yerdir.


Google Ads hesaplarına ads.google.com adresinden erişebilirsiniz.


Bir Google Merchant Center hesabı, e-ticaret şirketlerinin, Google Alışveriş ve Dinamik Yeniden Pazarlama gibi Google Ads kampanyalarında ve ayrıca Google'ın ücretsiz ürün listeleme aracında kullanılmak üzere ürünleriyle ilgili bilgileri yüklediği yerdir.


Google Merchant Center hesaplarına merchant.google.com adresinden erişirsiniz.


Google Merchant Center hesabı olmadan Google Ads kampanyaları yayınlayabilirsiniz ve web siteniz üzerinden ürün satmıyorsanız Google Merchant Center hesabına ihtiyacınız yoktur.


Ancak, web siteniz üzerinden ürün satıyorsanız ve Google Alışveriş ve/veya Dinamik Yeniden Pazarlama kampanyalarını kullanmak istiyorsanız bir Google Merchant Center'a ihtiyacınız var.


Google, bir reklam verenin Google Ads ve Google Merchant Center hesaplarını her zaman aynı anda mı askıya alır?


Hayır, her zaman değil. Bu hesaplardan yalnızca birinin askıya alınabileceği birçok senaryo vardır.Örneğin, Google, kullandığınız ödeme yönteminin şüpheli olduğunu düşündüğü için Google Ads hesabınızı askıya alırsa, muhtemelen Google Merchant Center'ınızı askıya almaz. Ancak, Google Ads askıya alma sorununu çözene kadar Google Merchant Center ürünlerinizi reklamlarda kullanamazsınız.Benzer şekilde, yüklediğiniz ürün verileriyle ilgili önemli sorunları düzeltmediğiniz için Google, Google Merchant Center'ınızı askıya alırsa, Google, Google Ads hesabınızı askıya almayabilir ve yine de Google'ın Arama Ağı'nda kampanyalar yayınlayabilirsiniz. Ancak yine, Google Merchant Center'ınızın askıya alınma durumu kaldırılana kadar Google Alışveriş veya Dinamik Yeniden Pazarlama kampanyaları yayınlayamazsınız.


Google'ın politika ekibiyle görüşebilir miyim?


Maalesef Hayır.


Google'ın dünya çapında birden fazla politika ekibi vardır ve Google'ın politika ekipleri ile reklamverenleri arasında eksiksiz bir güvenlik duvarı vardır; bu, askıya alınmanızla ilgili olarak hiçbir zaman bir politika ekibi üyesiyle doğrudan etkileşime geçemeyeceğiniz anlamına gelir.


Bunun nedeni, Google'ın, reklamverenlerin kararlarıyla ilgili olarak politika ekibi üyelerini etkilemesine veya baskı yapmasına izin verme yükümlülüğünden kaçınmak istemesidir.


Bir itiraz gönderdiğinizde, tamamen otomatikleştirilmiş sistemi geçecek kadar şanslıysanız, Google'ın politika ekibiyle aranızda aracı olarak hareket eden Google'ın destek ekibindeki bir kişiyle iletişime geçeceksiniz.Yani, Google Tarafından Askıya Alındınız . . . Ne yapmam gerekiyor?

Meşru işletmelerin, Google'ın hesaplarını askıya aldığını öğrendiklerinde genellikle ilk tepkileri, mümkün olduğunca çabuk bir itirazda bulunmak ve işletmeyi aktif hale getirmek.Bu yapılacak en doğru şey DEĞİL maalesef.Google'ın merchant center hesabınızı askıya alması inanılmaz derecede ciddi bir şeydir. Google'ın bir askıya alma işlemini geri almayacağı pek çok senaryo vardır. Ve bu sadece mevcut web sitenizi/işletmenizi değil, aynı zamanda oluşturmak istediğiniz tüm işletmeleri/hesapları da etkiler, bu nedenle askıya alma işleminize mümkün olduğunca dikkatli yaklaşmanız son derece önemlidir.


Google hesabınızı askıya aldığında YAPILMAMASI GEREKENLER:


 1. Sorunu tespit etmeden itiraz hakkını kullanmak.

 2. Google'ın politikalarını ihlal etmediğinizi varsaymayın

 3. Yeni bir Google Ads veya Google Merchant Center hesabı oluşturmayın

 4. Destek ekibi ile gereksiz münakaşaya girmeyin.


Google hesabınızı askıya aldığında YAPILACAKLAR:


Google'ın askıya alma hakkında size sağladığı her türlü bilgiyi (e-posta bildirimi, e-postayla bağlantılı tüm politikalar, Google hesabınızdaki bildirimle bağlantılı tüm politikalar vb.) dikkatle inceleyin.


Google'ın politikalarını ihlal eden veya Google'ın algoritmasını harekete geçiren sorunu bulmaya odaklanın.Yukarda yazan tüm sorunları detaylı olarak analiz ederek irdeleyin.


İtirazı kendiniz göndermeye veya sizin adınıza göndermek için Milenyum Reklam Ads Uzmanı İş Ortağı ile birlikte çalışmaya karar verin.


Google'ın sizi neden askıya almış olabileceğini düşündüğünüzü ve sorunu düzeltmek için yaptığınız değişikliklerin ayrıntılı bir açıklamasını açıkladığınız, özenle hazırlanmış, ayrıntılı bir itiraz gönderin.


Seçenekler Bittiğinde Ne Yapmalısınız?


Seçeneklerinin tükendiğini hisseden ve işletmelerinin Google'da reklamını yapmak için bir gelecek göremeyen reklam verenlerden sık sık haber alıyorum.Dürüst olacağım, bazen bu doğru. Bazen Google kararlarını tersine çevirmez ve iyi ya da kötü, kendi platformlarına sahip olduğunda ve onu kimin kullanacağına kendisi karar veriyor.Ancak, bir reklam verenin bize son çare olarak çok az umutla geldiği ve herkes başarısız olduktan sonra onları tekrar çevrimiçi hale getirerek onları şok ettiğimiz birçok durum gördüm.En iyi başarı şansımız, son çare olarak değil, askıya alındığınızda, itiraz göndermeden veya yeni hesaplar oluşturmadan veya başarı şansınızı tehlikeye atabilecek başka bir şey yapmadan önce başvuracağınız ilk yerdir.


Google'dan bir hesabın askıdan alındığına dair iyi haberi duymanın ve ardından bunu bir müşteriyle paylaşmanın ne kadar tatmin edici olduğunu anlatamam.


62 görüntüleme0 yorum

Comments


bottom of page