• TURAN KATI

Kurumsal Web Tasarım

En son güncellendiği tarih: Oca 9

Kurumsal web tasarım , firmaların bilgilerini internet ortamında tanıtan web tasarım temalarına denilir.

Kurumsal web tasarımlar diğer web tasarım temalarında farklı olarak sadeliği ön planda tutan ve temsil ettiği kurumu tanıtmaya yönelik hazırlanır.Kurumsal Web Tasarımlar Nasıl Olmalıdır ?


· Sadeliği ön planda tutun.


En etkili tasarım sadeliği ön planda tutan kurumsal web tasarımlardır. Web site ziyaretçilerinizin aklının karışmasını istemezsiniz.

Çok bilgi vererek insanları etkilemek bir yöntem değildir.Çok bilgi çoğu zaman akıl karışıklığının sebebidir.

Web site ziyaretçilerinizin neden sizi ziyaret ettiğini unutmayın.Kullanıcı dostu bir site olduğunuzu kanıtlamak için konunun dışına çıkmamaya gayret edin.

Web tasarımınızda yazı fontları,yazı puntoları kurumsallığınızı ön plana çıkartmalıdır.Çok farklı fon ve yazı puntosu kullanmak kullanıcının gözüne hoş görünmeyebilir.

Web sayfalarınızın dolu dolu olmasına çalışmayın.Sadeliği ön planda tutan site yapısında odak noktası oluşturmak son derece etkili olmaktadır.


· Fotoğraflarla firmanızı etkili yansıtsın.


Fotoğraflar binlerce sayfa kelimeye bedel olabilmektedirler.Bir fotoğraf karesi ile ne anlatmak istediğinizi kullanıcılara aktarabilirsiniz.

Günümüzde birçok site sahibi stock fotoğrafçılık ile web sitelerini oluşturmaktadırlar.Bu bazen olumlu sonuçlar vermektedir.Ama çoğu zaman kurumsal web tasarımlar için basit bir görüntü oluşturmaktadır.

Kullanıcılar aynı fotoğrafı birçok sitede görmesi kurumsal kimliğinizde kalitesizlik algısı yaratabilir.

Sunmuş olduğunuz hizmet veya ürünlerinizi özgün fotoğraflar ile sunun.Özgün fotoğraflar site ziyaretçileri üzerinde kaliteli algısını çağrıştıracaktır. Kullanıcıların işletmeniz ile etkileşime girmesi daha mümkün olur.

Hangi fotoğrafları kullanacağınız tek başınıza karar vermeyin.Hedef kitlenize benzeyen örnek gruplar oluşturun. Web sitesinde kullanacağınız fotoğrafların örnek gurup üyelerinin üzerinde yansıttığı etkiyi inceleyin.


· Sitenizin tasarımı estetik görünsün.


Estetiklik her alanda olduğu gibi web siteleri içinde olmazsa olmazdır.Estetik görünümlü web siteleri kullanıcılar üzerinde kalite algısı yaratmaktadır.

Özenli görünen web siteleri kullanıcıların kurumunuz ile ilgili daha sıkı bir bağ kurmasına neden olur.

Kaliteye önem veren, güven duygusu aşılayan kurumsal web siteleri en önemli amacına ulaşmış sayılır.

Sitenizde kullanacağınız renk tonları birçok şey anlatmaktadır.Kullanıcıların bilinç altına hitap eden renkler kullanmaya özen gösterin.

Şehir oteli site tasarımında nasıl ki kahve rengi tonlar kullanıyorsak ,ralli yarışları ile ilgi bir site de kırmızı renk kullanmalıyız.

Her rengin çağrıştırdığı ana tama duygular ve alt tema duygular olduğunu unutmayın.Kullandığınızın renk kombinasyonları uyumlu olmalıdır.

Web site renkleri iki teori ile oluşturulmalıdır.

1. Zıt renk teorisi ile oluşturduğunuz web siteleri

2. Yakın renk teorisi web siteleri

Yazı fontları dil karakteri ile uyumlu olmasına dikkat edilmelidir.Türk dili ile uyumlu olmayan yazı karakterlerini kullanmayınız.Bunlar aynı zamanda sitenizi yavaşlatmaktadırlar.

Web sitenizde kullanacağınız banner,ribbon,ad to card,call to action gibi uygulamalar az ve öz kullanmaya özen gösterin.


· Site içeriği ziyaretçiler için yararlı olsun.


Kurusal web sitesi içeriği faydalı bilgiler ile donatılmalıdır.Hedef kitleniz ve amaçlarınızın ortak noktasında yer alacak olan web siteniz kullanıcılara faydalı bilgiler vermesi gereklidir.

Web siteleri kullanıcılara fayda verdiği kadar etkili olurlar.Faydalı bilgi içermeyen web siteleri organik aramalarda yer edinmesi maalesef mümkün değildir.

Faydalı bilgi sunan web siteleri ziyaretçileri tarafından daha sık ziyaret edilir ve önerilir.Bu sayede backlink ve domain rating oranında artış olur.Bu artışlar web sitemizin organik aramalarda daha kalıcı olmasını sağlar.


· Site içeriği özgün metin ve içerik yükleyin.


Özgün metin ve içerik yüklemek web sitenizin kurumsal kimliğine ve organik aramalarda yükselmesine yardımcı olacaktır.

Gogole algoritması her gün milyonlarca sitenin içeriklerini tarayarak kullanıcılara kaliteli deneyimler sunmayı hedeflemektedirler.

Google ve diğer arama motorları milyonlarca sayfayı gezerek birbirine benzeyen içeriklere sahip sitelerin hangisinin orjinal içeriğe sahip olduğunu tespit eder.

Orjinal içeriğe sahip olan web tasarımlar her zaman üst sıralarda yer alacaktır. Google orjinalliğe son derece önem vermektedir.


· Web tasarımlarını arama motoru uyumlu yazılar olsun.


Başarılı bir web tasarımında en önemli unsurlardan biri de şüphesiz ki arama motoru uyumlu web tasarımlardır.

Arama motoru uyumu web tasarımlar teknik bilgi ve beceri gerekmektedir.Rastgele oluşturulan metinler sizi bir yere kadar taşıyabilir.

Hedeflediğiniz anahtar kelimelerde üst sıralarda yer almak istiyorsanız web site içeriğinde yer alan metinlerin belirli özellikleri içermesi gerekmektedir.

Site içi bağlantılar,site dışı bağlantılar,anahtar kelime yoğunluğu,başlıkları kullanma( h1,h2,h3,h4) sözcük sayısı gibi bir çok etken bulunmaktadır.

Arama motoru uyumlu metin yazmak için internet ortamında sayısız içerikler paylaşılmaktadır.Sizde seo uyumlu metinler yazabilirsiniz ama buna zaman ayırmanız gerektiği kuşkusuz.

Zamanınız kıymetliyse seo uyumlu metin yazan kişilerden profesyonel destek alabilirsiniz.

Başarı tesadüf değildir.Farklılığınız sizi yukarı taşır.Benzeyenler kitledir.Kitlelerden sıyrılmak için farklılığınızı artırmalısınız.


· Sayfanızın hızı formula 1 kadar hızlı olsun.


Sayfa hızı önemli değil çok çok önemli bir husustur.Kullanıcılar her geçen gün daha talepkar olmaktadırlar.

10 Yıl önce 8 saniye içerisinde yüklenen web sitelerine tahammül ederken bugün 3 saniyeden geç yüklenen web sitelerine tahammül edememektedirler. Kullanıcılar sitenize uğramadan hemen çıkmaktadırlar.Sitenizden hemen çıkılması google tarafından olumsuz bir reyting oluşturmaktadır.

Rakiplerine oranla daha yavaş olan bir web sitesi google bot tarafından daha zor taranacağı için seo çalışmalarınıza olumsuz etki edecektir.

Arama motorlarında organik aramalarda yer almak kurumsal web tasarım sahipleri için önemlidir. Web tasarım alt yapınız güncel hız verilerine sahip değilse bu yarıştan kopmanıza neden olabilir.

Google ads reklam vermeyi düşünüyorsanız web site hızı son derece önemlidir.Açılış sayfası deneyimine etki eden hız faktörü açık artırmada önemli bir faktördür.Düşük hız pahalı Tıklama Başına Maliyeti getirir.


· Mobil uyumlu responsive siteye sahip olun.


Mobil uyumlu bir web siteniz varsa bu çok iyi bir haber.Ama web sitenizin mobil uyumlu değilse bu çok kötü bir haber.

Mobil kullanıcı oranı her geçen gün masaüstü ve tablet bilgisayarlara nazaran artış göstermektedir.2020 İtibari ile mobil kullanıcı oranı % 72 Masaüstü Oranı 24 Tablet Oranı % 4.

kurumsal web tasarım örnekleri

21 görüntüleme0 yorum

İLETİŞİM : 0553 941 24 61

© 2023 by Name of Site. Proudly created with Wix.com

HACI HALİL MAHALLESİ 1063 SOK.NO:56/2 D:7 GEBZE/KOCAELİ